SON EKLENENLER

Finansal Dalgalanma Memurun Kazanımları Eritti

Memur-Sen Genel Merkezinden yapılan açıklamada 6. Dönem Toplu Sözleşmede elde edilen kazanımların, Eylül ayında başlayan finansal dalgalanmalarla birlikte yürürlüğe girmeden eridiğine işaret edilerek memur ve memur emeklisinin gelir kaybını giderilmek için ek zam yapılması gerektiği belirtildi.
01 Ocak 2022 08:27

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

Öte yandan Eylül ayında başlayan finansal türbülans, hem paniğe hem de stokçuluk istismarına sebep oldu. Tabi bu durum da büyük bir gelir kaybına yol açtı. İnsanımızın, özellikle sabit gelirlilerin alım gücünü düşüren kriz, ister istemez, birçok tartışmayı da beraberinde getirdi.

Malum olduğu üzere, ağustos ayı içinde gerçekleştirdiğimiz 6. Dönem Toplu Sözleşmede elde ettiğimiz kazanımları, Eylül ayında başlayan finansal dalgalanmalarla birlikte yürürlüğe girmeden erittiğini kamuoyu ile paylaşıp, Kasım ayından itibaren de memur ve memur emeklisinin gelir kaybının giderilmesi için “Ek Zam Protokolü” talebimizi en üst perdeden dile getirmeye başladık.

Aslında emek örgütleri açısından verimli bir yıl geçirmekteydik. Pandemi sürecinde yaşanan kapanmalara rağmen, birçok konuda, paradigmal çalışmalara imza attık… Değişen ve dönüşün dünyada emek örgütlerinin daha fazla inisiyatif alabileceği sistem arayışları ile birlikte, özellikle neoliberal sistemin maliyet hanesine yazdığı emek kavramını özneleştirme girişimimiz bu sene en üst seviyeye çıktı ve bu doğrultuda birçok toplantı, panel düzenlerken, İstanbul Sözleşmesi, göç, terör gibi konularda raporlar hazırladık, kamuoyuyla paylaştık.

Nihayet Ağustos ayı içinde de başta “3600 Ek Gösterge ve Sözleşmelilik” gibi kronik sorunları masanın konusu yaparak çözüm yolunu açan, mali ve sosyal haklarda da önemli kazanımlar elde ettiğimiz 6. Dönem Toplu Sözleşme sürecine imza attık. 

 

Memura ve Memur Emeklisine Ek Zam Verilmeli

Eylül ayında başlayan finansal kriz, ister istemez bizi bir ek protokole zorladı. Süreç için gerek Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan başta olmak üzere hükümet üyeleriyle yoğun görüşmeler sürdürerek hem kamu görevlilerinin yaşadığı gelir kaybını dile getirdik hem de çözüm konusunda önerilerimizi sıraladık. KPDK toplantısında da bu sürecin nasıl işletilmesi konusunda fikrimizi paylaştık.

20 Aralıkta, hükümetin aldığı tedbirlerle döviz kurunda görece bir istikrar kavuşmuş gibi görünüyor. Bizler bu noktada Ekonomik Bağımsızlık Savaşı olarak kodlanan ekonomik mücadeleyi desteklediğimizi, bununla birlikte, programın başarıya ulaşabilmesi için emek kesiminin güçlendirilmesi adına adımların atılması gerektiğinin altını çizdik ve bu noktada mücadele kararlılığımızı ortaya koyduk.

2022 yılında da bu kararlılığımızı sürdüreceğiz. 3600 ve Sözleşmelilik konularda dersimizi çalıştık, inşallah hükümetle müzakerelerle kronikleşmiş bu sorunların çözülmesini sağlayacağız.

GAYEMİZ GÜÇLÜ TÜRKİYE

MEMUR-SEN ailesi olarak bizim gayemiz bellidir…

Biz, ülkemizin dünyanın içinden geçtiği anafordan güçlenerek çıkmasını istiyoruz.

Bizler, ülkemizin yapısal sorunlarının bir an önce halledilip, küresel borç batağında boğulan ülkelerin aksine, finansal dalgalanmalardan etkilenmeden, üretime dayalı, istikrara kavuşmuş bir ekonomik modelle, gelişmiş ülkeler seviyesine çıkmasını istiyoruz.

Söz konusu modelin oluşması ve hatta sürdürülebilir olması için; emeğin değerinin hem nitelik hem de nicelik bakımından yükseltildiği adil bölüşüm mantığına ihtiyaç vardır.

Bu noktada hizmet üretimi yapan kamu görevlilerinin hem alım gücünün yükseltilmesi hem de sosyal haklarının genişletilmesi önem arz etmektedir.

ONUN İÇİN;

Adil bölüşüm sağlansın, Türkiye güçlensin…

diyanetbulteni.com
Bu haberin tüm hakları diyanetbulteni.com'a aittir. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

DİYANET BÜLTENİ SAYFASINI
YORUMUNUZU YAZIN ...
Farklı olanı seçin:
# # # # # #
SON EKLENEN HABERLER