SON EKLENENLER

Gazze'de yapay zeka ile katliam!

İşgalci İsrail 'Habsora' kullanarak sivilleri bilerek öldürdü
03 Aralık 2023 10:04

Gazze'de ateşkesin ardından çatışmalar devam ediyor. İşgalci İsrail’in Gazze’yi topyekûn bir şekilde hedef alan saldırılarının arkasında Habsora isimli yapay zekâ uygulamasının olduğu ortaya çıktı. İşte dakika dakika İsrail-Hamas savaşındaki gelişmeler..

İsrail, 7 Ekim'den bu yana Gazze'de katliamlarına devam ediyor. Haftalardır süren saldırılarda can kaybı 16 bine dayanırken, 7 günlük insani aranın ardından saldırıya geçen İsrail iki gün içinde de 200'den fazla sivili katletti. Esir takasında ise 81 İsrailli ve 240 Filistinli özgürlüğe kavuştu. Ancak insani aranın sona ermesi ile İsrail ordusu,1 Aralık'ta yeniden Gazze Şeridi’ne yönelik kanlı saldırılarına başladı. İşgalci İsrail’in Gazze’yi topyekûn bir şekilde hedef alan saldırılarının arkasında Habsora isimli yapay zekâ uygulamasının olduğu ortaya çıktı. İşte dakika dakika İsrail-Hamas savaşındaki gelişmeler..

ÇOCUKLAR KASITLI ÖLDÜRÜLDÜ

Habsora’nın girilen veriler ışığında vurulacak hedefleri çok hızlı bir şekilde belirlediği aktarılırken sistemin sivil altyapının kasıtlı olarak vurulmasında kullanıldığı öne sürüldü. Buna göre vurulan her hedefte kaç sivilin öldürüleceğinin bile bilindiği ifade edildi.

Tel Aviv merkezli "+972" isimli internet sitesinin Local Call işbirliğiyle yaptığı İsrail ordusunun otomatik üretilen hedeflerle Gazzeli sivilleri bilerek öldürdüğünü ortaya çıkaran araştırmayı yapan gazeteci Yuval Abraham, "Gazze'de bir çocuk öldürüldüğünde, bunun nedeni birilerinin buna karar vermiş olmasıdır" dedi.

Gazze'de yapay zeka ile katliam! İşgalci İsrail 'Habsora' kullanarak sivilleri bilerek öldürdü

YAPAY ZEKA İLE HEDEF OLUŞTURULDU

Araştırmasını 7 istihbarat mensubuyla yapılan görüşmelere dayandırdığını belirten Abraham, kaynaklarının şu anki saldırılar dahil olmak üzere 2021, 2022 ve 2014'te İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarda yer aldığını ifade etti.

Abraham, "Orduda, Gazze'deki hedefleri işaretlemek için yapay zeka kullanımı giderek artan bir eğilim." ifadesini kullandı. Abraham, bu eğilimin, 2019'da, Genelkurmay Başkanı Aviv Kochavi döneminde askeri operasyonlarda hedef üretimini hızlandırmak için yapay zekayı kullanmayı amaçlayan yeni bir birimin kurulmasıyla başladığını anlattı. İsrail ordusunca yeni hedefler üretmek için geliştirilen "Habsora" (The Gospel) adı verilen yapay zeka teknolojisinin işlev ve amacına ilişkin Abraham, şunları söyledi: "İsrail'in Gazze'ye yönelik 2014'teki saldırısında bulunan konuştuğum kaynaklara göre, İsrail ordusunun hedefleri yaklaşık 3 hafta sonra tükenmişti. Kaynaklar, önceki operasyonlarda ordunun bombalayacak hedefleri tükenirken, İsrail kamuoyunda bir zafer imajı oluşturmak amacıyla savaşa devam etme ihtiyacı olduğunu anlattı. Bence bu artan yapay zeka kullanımıyla hedef oluşturmadaki hızlanma, kısmen bu soruna bir yanıt. Hedeflerimiz tükeniyor ve şu anda kaynaklardan öğrendiğimiz kadarıyla bu programlar kullanılarak hedef üretiliyor. Bunlardan birine "The Gospel" deniliyor. Kaynaklara göre bu (program), 'kitlesel suikast fabrikası'nın çalışmasını kolaylaştırıyor. Hedef üretme hızı şu anda İsrail'in hedefleri bombalama hızından daha hızlı. Ordu kaynaklarına göre, bu yapay zeka araçları kullanılarak bu savaş sırasında 12 bin hedef oluşturuldu, bu da 2014 savaşının tamamında bombalanan hedeflerin 2 katından çok daha fazla."ü

 

SİVİLLERİN BİNALARI BİLEREK VURULUYOR

İsrail'in sivil altyapılara saldırarak toplum üzerinde "şok etkisi oluşturmanın" savaş taktiği olarak kullanıldığını belirten Abraham, İsrail ordusunun, 2014'te sivil altyapı olan çok katlı konut binalarını "güç hedefleri" olarak adlandırmaya başladığını dile getirdi.

Abraham, ordunun, bu 8, 12, 14 katlı binaların bombalanmasının "meşru kılan askeri hedefler olduğunu" iddia ettiğini belirterek, "İsrail istihbaratından konuştuğum 3 kaynak, güç hedefleri fikrinin, Gazze'deki Filistinli sivil toplum üzerinde baskı kurmak için tüm bu sivil altyapı olan binalara kasıtlı saldırmak olduğunu söylüyor. Bu da daha sonra Hamas üzerinde baskıya dönüşüyor." dedi.

İsrail istihbaratı içindeki kaynakların, İsrail'in, 15 Mayıs'ta, Gazze'de yerle bir ettiği ABD merkezli haber ajansı Associated Press (AP) ve Katar merkezli televizyon kanalı Al Jazeera'nın ofislerinin de bulunduğu çok katlı binanın "güç hedefi" (sivil altyapı) olduğunu teyit ettiğini aktaran Abraham, "Bir kaynak, 'Çok katlı binaları bombalarsak, sivillerin Hamas'ın egemen olmadığını, kontrolü kaybettiklerini hissetmelerine neden olur gibi bir fikir olduğunu' söyledi. Bir kaynak da 'Bunun bir tür terör taktiği olduğunu düşündüğünü' söyledi." ifadesini kullandı.

İşte dakika dakika İsrail-Hamas savaşındaki gelişmeler

09.38:  Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamed Al Sani, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile İsrail saldırıları ve ablukası altındaki Gazze Şeridi'nde "yeni insani ara ve kalıcı ateşkesin sağlanması" çabalarını görüştü.

09.08: Filistinli gruplarla abluka altındaki Gazze Şeridi'nde yaşanan çatışmalarda öldürülen İsrail askeri sayısının 72'ye çıktığı belirtildi.

06.04: İsrail ordusunun abluka altındaki Gazze Şeridi'nde bir eve düzenlediği saldırıda en az 7 sivil hayatını kaybetti. İsrail topçu birliklerinin de Gazze Şeridi'nin orta kesimindeki Deyr el-Belah beldesinde bulunan yerleşim bölgelerine saldırılar düzenlediği bildirildi.

04.57: ABD'nin California eyaletine bağlı San Francisco kentinde İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırıları protesto edildi. Belediye binası önünde toplanan yüzlerce gösterici, San Francisco Federal Binası'na doğru yürüdü.

02.59: Kanada'nın Ontario eyaletine bağlı Toronto kentinde Filistin’e destek gösterisi düzenlendi. İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarını protesto eden göstericiler, ellerinde pankart ve Filistin bayrakları taşıyarak Nathan Phillips Meydanı'ndan başlayarak, Toronto şehir merkezinde yürüdü.

TÜRKİYE GAZETESİ

DİYANET BÜLTENİ SAYFASINI
YORUMUNUZU YAZIN ...
Farklı olanı seçin:
# # # # # #
SON EKLENEN HABERLER