Gençlerin  %85'i kripto para ve şans oyunlarıyla ilgili

Genç Konfed, “Kripto Para” araştırmasının çarpıcı sonuçlarını açıkladı. Araştırmaya katılan gençlerin % 60’ı kripto paraları bir yatırım aracı olarak görüp tercih edebileceğini söylüyor. Araştırma verilerine göre katılımcıların %75' İddia oynuyor, %65 Milli piyango alıyor ve %85'i'nin kripto para, borsa, iddia veya milli piyango deneyimi var.
29 Nisan 2021 06:01

Türkiye Gençlik Kulüpleri Konfederasyonu, 11 ilde 18-29 yaş aralığında yaptığı anket çalışmasının sonuçlarını yayınladı.

Buna göre, Türkiye’de her 2 kişiden 1’inin kripto para borsalarında hesapları bulunuyor.

Ankete katılan gençlerin%78’i kripto para hakkında bilgisi olduğunu aktarırken,% 60’ı kripto paraları bir yatırım aracı olarak görüp tercih edebileceğini söylüyor.

Federasyon başkanı Dr. Bilal Okudan, Kripto para yatırımcılığı konusunda detaylı bilgisi olmadan yatırım yapan gençleri büyük riskler beklediğini belirterek özellikle birçok kripto para borsasının online ödeme yöntemleri ile (kredi kartı-paypal-papara vb.) koin satmaya başladıklarına dikkat çekti.

Okudan açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

Bu durum tabii ki gençlerin koinlere tek tuşla ulaşmasını ve satın almasını kolaylaştırdı. Birçok bilinçsiz yatırımcı genç, özellikle aile bireylerine ait kredi kartlarını kullanarak bu tip sanal kripto para borsalarına yatırım yapmaya başladılar. Kredi kartı ekstrelerinde koin alım satımı yazmamakta, online ödeme yönteminin sadece adı görünmektedir. Bu sebeple anne babalar bu durumu geç fark etmektedir. Ülkemizde online ödeme yöntemleri ile koin alım satımına bir denetleme getirilirse bu alım satımlar bir düzene girecektir. Birçok genç yatırım konusunda fazla bilgisi olmadığı halde alım yaptığı için, yatırım yaptığı koin aşağı yönlü bir grafik seyrettiğinde hemen telaşa kapılım birikimlerini satmakta ve büyük bir zarara uğramaktadır. Bu sebeple bilgi birikimi olmadan, koin borsalarına yatırım yapmak çok risklidir.

Geçtiğimiz günlerde milyar dolarlık vurgunla gündeme gelen Thodex’e para yatıran her 100 kişiden 77’si 34 yaş altı olduğuna dikkat çeken Okudan, "Genç Konfed’in yaptığı mini araştırmanın sonuçları, gençlerin risk alma potansiyellerini, kumara yatkınlıklarını ve kripto paralara dair algılarını ortaya koyması bakımından oldukça önemli. Sonuçlar, daha kapsamlı araştırmalar yapılmasının gerekliliğini göstermesi bakımından ayrıca kayda değer." ifadelerini kullandı.

Raporu incelemek için tıklayınız.

İşte raporda öne çıkan verilerden bazıları:

KAMU EXPRESS

DİYANET BÜLTENİ SAYFASINI
YORUMUNUZU YAZIN ...
Farklı olanı seçin:
# # # # # #