SÜRMANŞET HABERLER
SON EKLENENLER

Hac kuraları çekildi

2024 hac kuraları çekildi. Yaklaşık 2,5 milyon hacı adayından 83 bin 500'ü kutsal topraklara gitme sevinci yaşadı. Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, “Kuraya giren en yaşlı hacı adayımız 114 yaşında, en küçük hacı adayımız ise 24 günlük” dedi.
03 Kasım 2023 06:58

Hacı adayları, sonuçları e-Devlet üzerinden öğrenebiliyor.

Kaydı yenilenen ve ön kayıt yaptıran 2 milyon 473 bin 65 kişinin katıldığı hac kuraları çekildi. Diyanet İşleri Başkanlığı Konferans Salonu’nda bilgisayar ortamında ve noter huzurunda yapılan kura çekimine, görevlilerin yanı sıra hacı adayları ve yakınları katıldı.

 

KAYIT OLMAK DA NİYETTİR

Burada konuşan Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, bu yıl hac kurasını Gazze’de yaşanan hüznün ve devasa bir acının gölgesinde gerçekleştirdiklerini söyledi. Erbaş, kura sonucu kimi hacı adaylarının sevinç kimilerinin de hüzün yaşayacağını belirtip İslam fıkhına göre, her müminin hac ibadetine talip olmak için müracaat etmesi ve niyetini ortaya koymasının önemli olduğunu anımsattı. Bakanlıklararası Hac ve Umre Kurulu’nca en uygun ve adil yöntem olarak katsayılı kura sisteminin belirlendiğini bildiren Erbaş, “Kayıt döneminde 2007-2023 yıllarından beri bekleyen 2 milyon 337 bin 644 hacı adayının kaydı güncellenmiş, 2024 yılında ise 135 bin 421 kişi ilk defa kayıt yaptırmış, böylece Türkiye genelinde toplam müracaat 2 milyon 473 bin 65 olarak gerçekleşmiştir. Kuraya girecek en yaşlı hacı adayımız 114 yaşında Diyarbakır ilinden, en küçük hacı adayımız ise 24 günlük Batman ilindendir.” diye konuştu.

 

KESİN KAYITLAR 6-24 KASIMDA

Hac kesin kayıtlarının 6-24 Kasım arasında gerçekleştirileceğini hatırlatan Erbaş, her ilde ve her bir hac konaklama türünde Diyanet İşleri Başkanlığı’nın yüzde 60, acentelerin yüzde 40 oranını geçmemek üzere kayıt yapabileceğini anlattı.

YENİ ŞAFAK

DİYANET BÜLTENİ SAYFASINI
YORUMUNUZU YAZIN ...
Farklı olanı seçin:
# # # # # #
SON EKLENEN HABERLER