SON EKLENENLER

Memur temmuz zammı şimdilik % 31,21

Nisan ayı enflasyon rakamları memur enflasyon farkını artırmaya devam etti. Memur ve memur emeklisinin temmuz zammı şimdilik % 31,21
05 Mayıs 2022 12:57

Nisan ayı enflasyon rakamları açıklandı. Memur ve memur emeklisi için Temmuz zammı şimdilik yüzde 31,21 oldu. İşte detaylar...

Memur toplu sözleşme zammı bu yılın ilk altı ayı için yüzde 7,5 olarak kalınca memur ve memur emeklileri yılın ilk ayında enflasyon farkına kavuşmuştu.

MEMUR VE EMEKLİYE ENFLASYON FARKI HESABI BİTİMİYOR

Düşük toplu sözleşme zamları memurları her ay enflasyon farkı hesabı yapmaya itti. Nisan ayı enflasyonu da yüzde 7,25 olarak gelmesi ile birlikte memur ve memur emeklileri için enflasyon farkı yüzde 15'ten yüzde 24,21'e ulaştı.

4 AYLIK RAKAMLARA GÖRE MEMUR ZAMMI YÜZDE 31,21 OLDU

Memur ve memur emeklilerinin 4 aylık enflasyon farkı yüzde 24,21 oldu. Mayıs ve haziran ayı enflasyonları ise henüz açıklanmadı. Bu iki veri hariç ilk 4 aylık verilere göre memur ve memur emeklilerinin zam oranı da yüzde 7 +24,21 olarak gerçekleşti. Yani memur ve memur emeklilerinin oranı yüzde 31,21 oldu.

ALİ YALÇIN: MEMURA EŞEL MOBİL ŞART

Ali Yalçın'ın açıklamaları şöyle oldu;:

ENFLASYONUN ALIM GÜCÜMÜZÜ DÜŞÜRMEMESİ İÇİN EŞEL-MOBİL ŞART!

1-TÜİK tarafından açıklanan Nisan ayı enflasyon verilerine göre; Nisan enflasyonu%7,25, Ocak-Nisan enflasyonu%31,70, yıllık enflasyon%69,97 oldu. Nisan ayı itibariyle ise enflasyon farkı%22,51 olarak gerçekleşti.

2- Pandemiye bağlı olarak gelişen ve devamında bölgesel ve küresel düzlemde oluşan siyasi krizlerin yansımasıyla enflasyon oranları; gerek aylık gerekse yıllık olarak son yıllarda görülmeyen düzeyde artış göstermiş ve yüksek enflasyon rakamlarına maruz kalmamıza neden olmuştur.

3- Özellikle enerji,yakıt,emtia ürünleri başta olmak üzere bütün tüketim ürünlerinde yaşanan fiyat artışları,başta kamu görevlilerimiz olmak üzere sabit gelirlilerin alım gücünü ciddi oranda düşürdü, gelir dağılımında adaletsizliği artırdı.

Eşel-mobil sistemi devreye girmelidir.

4-Memur-Sen olarak;fiyat istikrarını gerçekleştiren devlet, devletini her koşulda destekleyen millet şeklinde enflasyonla topyekun mücadele olmalı diyor, bu mücadelede başta kamu görevlileri olmak üzere sabit gelirlilerin alım gücünün korunması gerektiğini bir kez daha yineliyoruz.

DÜŞÜK ZAM ORANLARI MEMURU YAKTI

Maaş kayıpları her ay hızla artan memur ve memur emeklileri ise enflasyon farkını aylık olarak istiyorlar. Yıllık enflasyonun yüzde 70'lere dayandığı bir ortamda memurların ve emeklilerin yıllık yüzde 15'lere varan zamları enflasyon rakamlarının neredeyse çeyreği bile etmiyor. İşte detaylar...

Enflasyon Nisan ayında yüzde 7,25 arttı. İstanbul enflasyonu Nisan ayı için yeni bir rekorla gelmiş ve aylık artış yüzde 11,36 olmuştu. Yıllık enflasyon ise yüzde 80'e dayandı. Kritik veri öncesi ekonomistler ise yüzde 5'ten aşağı bir enflasyon beklemiyorlardı.

SGKREHBERİ

DİYANET BÜLTENİ SAYFASINI
YORUMUNUZU YAZIN ...
Farklı olanı seçin:
# # # # # #
SON EKLENEN HABERLER