SOYKIRIMLA SUÇLANAN MYANMAR'DA SEÇİLEN MÜSLÜMAN VEKİL

Genç siyasetçi, "Her dinden insan için, özellikle de ayrımcılığa uğrayanlar, ezilenler ya da insan haklarından mahrum bırakılanlar için çalışacağım" diye söz verdi
10 Kasım 2020 22:39

Sithu Maung, NLD'nin aday listesindeki iki Müslüman isimden biriydi (AFP)

Myanmar'da iktidar partisi Demokrasi İçin Ulusal Birlik'ten (NLD) aday olan 33 yaşındaki Sithu Maung 5 yıl sonra ülkede milletvekili seçilen ilk Müslüman oldu.

Arakanlı Müslümanlara (Rohingyalar) yönelik sert politikası nedeniyle uluslararası kamuoyunun tepkisini çeken devlet lideri Ang San Su Çi'nin partisi NLD, 8 Kasım'da yapılan seçimlerin ardından oy sayımını devam ederken adaylardan gelen bilgileri dikkate alarak mecliste 246 sandalye kazandığını savunmuştu.

NLD'nin Sözcüsü Aung Shin pazartesi günü AA'ya yaptığı açıklamada, "Ülke genelinde adaylar tarafından bildirilen verileri sayıyoruz. Şu ana kadar üç bölgede yüzde 100 kazandığımızdan eminiz" demişti.

AFP haber ajansı da NLD'den yarışa katılan Sithu Maung'un 2015'teki seçimlerden sonra ülkede milletvekili seçilen ilk Müslüman olduğunu aktardı.

Öte yandan Myanmar'da resmi olarak vatandaş olarak kabul edilen diğer etnik mirasa sahip Müslümanların da sıklıkla ayrımcılığa maruz kaldığı belirtiliyor.

Kaynak:AFP

DİYANET BÜLTENİ SAYFASINI
YORUMUNUZU YAZIN ...
Farklı olanı seçin:
# # # # # #