SÜRMANŞET HABERLER
SON EKLENENLER

Ümmet birleşmeden işgal bitmez

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Ali Erbaş, Siyonizm’i destekleyen firmaların ürünlerinin kararlı ve devamlı bir şekilde boykot edilmesi çağrısında bulundu. Erbaş, Gazze ve Kudüs’ün sadece Filistinlilerin meselesi olmadığını söyledi.
02 Kasım 2023 07:19

Diyanet İşleri Başkanlığı’nca, Sivil Toplum Kuruluşları ile Filistin İstişare Toplantısı gerçekleştirildi. Toplantıya ülke genelinden 54 sivil toplum kuruluşu (STK) temsilcisi katıldı. Toplantının açılışında konuşan Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, Gazze ve Kudüs’ün sadece Filistinlilerin meselesi olmadığını belirtti. “Gazze ve Kudüs, müminler için bir iman ve izzet, insanlık için bir ahlak ve vicdan meselesidir” diyen Erbaş şunları kaydetti:

SOMUT VE KARARLI ADIM ATILMALI
Bugün Gazze’de yaşananlar bize, dünyanın efendisi olduğunu zanneden zalim bir terör devletinin insanlık için nasıl bir musibete dönüştüğünü gösteriyor. Tüm İslam dünyasında bütün mümin yürekleri birleştirecek çalışmalara hız vermeliyiz. Kudüs bilincini en güçlü hale getirmeliyiz. Bilmeliyiz ki Kudüs özgür oluncaya kadar hiçbir çalışma yeterli değildir. Yıllardır yaşananlar bize bir kere daha göstermiştir ki İslam ümmeti somut ve kararlı adımlar atmayıp ortak tavır almadıkça Filistin işgalden kurtulmayacaktır.

DAHA GÜÇLÜ BOYKOT ÇAĞRISI
İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) daha güçlü inisiyatifler kullanmalıdır. İşgalcilerin zulmünün önüne geçme noktasında en önemli eylem, esasında Müslüman ülke ve toplumların hep beraber diplomatik, ekonomik ve siyasi alanlarda zalimleri ve destekçilerini durduracak bir yaptırımı gündeme getirmeleridir. Bu süreci de İİT yönetmelidir. Siyonizm’i destekleyen firmaların ürünlerinin kararlı ve devamlı şekilde boykot edilmesi, zulüm ve zalimle her yönüyle mücadele edilmesi büyük öneme sahiptir.

İsrail markalarına muhtaç değiliz
Toplantıya katılan İlim Yayma Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Bilal Erdoğan, Türkiye’deki STK’ların İslam dünyası dışındaki STK’larla da ilişki kurması gerektiğine dikkat çekti. Erdoğan, “Bu zulüm son bulduğunda biz yine aynı halimize dönmemeliyiz” dedi. Türkiye’nin 85 milyonu aşan nüfusuyla önemli bir pazar olduğuna işaret eden Erdoğan, “Yeterince yerli markası da olan bir pazar. Yani biz gerçekten Türkiye’de İsrail’i destekleyen markalara muhtaç değiliz. Dolayısıyla boykotun daha yaygın şekilde yapılmasına gayret göstermeliyiz” şeklinde konuştu.

İslam Düşünce Enstitüsü (İDE) Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez ise Gazze’deki çocuklar ve kadınların bütün dünyadaki insanlara ders verdiğini söyledi: “Ülke, millet, devlet olarak bir şeyler yapmamız gerekiyor.”

Resul Ekrem Şahan

YENİ ŞAFAK

DİYANET BÜLTENİ SAYFASINI
YORUMUNUZU YAZIN ...
Farklı olanı seçin:
# # # # # #
SON EKLENEN HABERLER